Kapitola III.: Česká televize, Marek Wollner a kauza Lysolaje

Po natáčení rozhovoru se starostou a náměstkem Hlubučkem se vracíme do redakce na Kavčí Hory. Netrvá dlouho a začínají mi chodit zprávy od kolegů, co že to s tím Hlubučkem vlastně děláme? Pro STAN pracuje hned několik bývalých novinářů, také z řad České televize. „Proč se zajímáte o Hlubučka? O co jde?  Je to férový chlap, fakt v pohodě“.  V jedné ze zpráv ovšem stojí velmi vážné tvrzení: „Pozor, ať si nenaběhnou..“

Pan náměstek Hlubuček má být cílem msty jednoho známého pražského lobbisty a píjáristy. Developerská společnost DALAVRIEN, s.r.o./Landia má být dokonce terčem jeho vydírání. A naše natáčení má prý vydírání posloužit. Ve hře je 10 milionů.

Nátlaková hra začíná.

Vyděračem má být bývalý novinář, podnikatel a poradce pro krizovou komunikaci Martin Grmela. Zprávu posílá advokát Gabriel Achour, který poskytuje právní služby Petru Hlubučkovi, Dopravnímu podniku hlavního města Prahy i magistrátu. V zákulisí pražského podnikatelského prostředí má přezdívku „Gábina“.

Hned volám Adéle. Zpočátku bere zprávu s humorem. Netrvá však dlouho a nařčení začínají účinkovat. Adéla má strach. „To je výborný, ještě budu toxická já“. Obává se, že bude spojovaná s lobbingem a naše reportáž taky. Nesmysl. Má moji plnou důvěru.

Adéle chodí zprávy typu:„Slyšeli jsme, že jste prý dala na byznys?“

Je jasné, že aktéři přes Adélu tlačí na zastavení investigace.

Ještě týž den, celkem pozdě večer, píše developer Kamil Hošták. Chce se sejít.

Domlouváme si schůzku. Chci vysvětlení. Adéla se schůzky neúčastní.

Domlouváme se společně i s režisérem, že jednání zaznamenám na skrytou kameru.

Vyrážím na smluvené místo. Do sídla developera, na Prahu 6. V kanceláři jednatele Landie Managment na mě čeká Kamil Hošták osobně a jeho manažer Jiří Hlinka.

Pro jistotu mi před jednáním odebírají telefon. Po schůzce si ho mám vyzvednout na recepci.

Kamil Hošták mi popisuje své špatné zkušenosti s „lobbistou Grmelou“. Tvrdí, že dříve spolupracovali. Martin Grmela měl pro něj „udělat nějakou práci, kterou neudělal, domluvit lidi, které nedomluvil, všechno si prý musel Kamil Hošták nakonec oběhat sám“. Teď ho prý lobbista vydírá a chce po něm 10 milionů. Jinak prý umí přes známé novináře zařídit dehonestujcí reportáže v médiích. Naše připravovaná reportáž má být jednou z nich. Jeho známou má být i Adéla, kterou prý ve svých záměrech využívá.

Začíná být jasné, že aktéři z Lysolají používají mou kolegyni jako nástroj pro zastavení reportáže. Vyslechnu si developera i jeho píjár manažera. Trvám na důkazech.

O pár týdnů později mi píše píjárista developera Hlinka. Chce se znovu potkat. Má pro nás prý nabídku. Potkáváme se na Smíchově. Bez Adély. Pro jistotu si opět beru skrytý záznam.

Očekávám důkazy o vydírání. Namísto toho přichází nabídka: „Buď natočíte reportáž a naše jméno vynecháte anebo se reportáž vysílat nebude.“

S Adélou informujeme Marka Wollnera.

Co se to děje? Kdo za tím vším stojí? Co je v kauze za vazby? Komu by reportáž mohla posloužit? Kdo na ní může mít politický zájem? Marek Wollner se schází se svými zdroji.

Lysolaje řeší už skoro všichni v redakci.

Jen my s Adélou se stále držíme podstaty kauzy. Chceme vyprávět příběh o vyvedení pozemků z majetku Prahy. S tím rozkrýváme i další transakce s městskými pozemky kolem stanic metra. Chceme ukázat na systém.

S developerem komunikujeme už výhradně jen přes právní oddělení České televize. I nadále chceme rozhovor. Vysvětlení. A důkazy o vydírání.

Právník Achour se po celou dobu snaží odvést od tématu naši pozornost. Informuje nás o jiných, mnohamilionových městských zakázkách, které sahají do nejvyšších pater pražské politiky.

Naznačuje svůj vliv v redakcích, mezi byznysmeny i politiky. Přeposílá na mnohé z nich svoje kontakty. Mezi jeho informacemi jsou i dotazy, které k případu v Lysolajích posílají také kolegové ze Seznamu Petru Hlubučkovi. Achour tak odhaluje svoje úzké vazby s Petrem Hlubučkem.

Petr Hlubuček, Gabriel Achour a developer Kamil Hošták si předávají informace a spolupracují.

Seznam zprávy transakci s pozemky v Lysolajích nezveřejňují.

S Adélou nás Lysolaje vedou ke kauzám kolem stanic metra. Stejní hráči odtamtud se potkávají také na Palmovce. Ověřujeme transakce s pozemky i na metru Kačerov, Holešovice, Českomoravská. Opět stejná metoda, společné podniky, společné projekty developerů s městem. Strategické spolupráce v řádech stovek milionů. Opět nevýhodné akce města a Dopravního podniku.   

O tom všem otevřeně mluvíme na poradě.

Scénář pro ČT

Důkazy o vydírání od developera po týdnech čekání nepřišly žádné. Jdeme do střižny. Připravujeme kostru příběhu v Lysolajích. Čekáme na schválení prvního sestřihu.

Do střižny se na takzvaný předstřih přichází podívat Aneta Snopová. Kvůli jejímu střetu zájmu, vztahu s manažerem Dopravního podniku Martinem Dušičkou jsme stále ve střehu. Aneta se tváří, že reportáž je dobrá, ale schválit ji prý musí Marek.

KOMENT: Právě od tohoto právníka, Gabriela Achoura zpráva pocházela. Sejít se s námi kvůli tomu chtěli i zástupci developerské firmy. Ti nám nátlak a vydírání od pražského lobbisty potvrdili.

Dalavrien

00:38:38

Jirka –  PR manager developera:

Je to úplně jednoduchý. Pan Grmela za to co měl udělat a neudělal chtěl inkasovat peníze.

Jirka:

Jo, miliony. Poprvé to bylo loni v létě, byl velice vypoklonkován.

Reportérka M. Dobiášová:

Kdy v létě, prosím? Kdy v létě za váma přišel a to chtěl peníze po vás po Landii jo? A za co? On měl dělat něco v projektu tady Lysolaje?

Jirka:

Ne vůbec. Tam to šlo úplně mimo. Úplně mimo. Prostě jako za určitý kontakty, za určité rozhovory. Něco takového.  Ty schůze byly dvě, tři, možná ani to ne. Každopádně výsledek nula.

00:42:06

Jirka:

…A on se nechal slyšet, že v tom případě se budeme divit, protože jeho kontakty v ČT jsou naprosto dobré a že nás tímhle tím způsobem zničí.

Reportérka M. Dobiášová:

Máte nějaký mail, SMS nebo něco, kde vám takhle vyhrožoval?

Hošťák:

Moment. Já od něj nějaký sms mám, ale to jsou jakoby… že on mi tam říká, ale dyť já jsem to, a já jsem říkal ne,

Reportérka M. Dobiášová:

Můžete to najít?

00:43:00

Hošťák:

Já vám něco možná ukážu.

KOMENT: Přestože jsme se tématem začaly zabývat na základě úplně jiných zdrojů, několik týdnů jsme čekali na důkazy. Kromě prověřování prodeje pozemků v Lysolajích jsme tak ověřovaly ještě možné vydírání a nátlak na developerskou společnost i starostu Lysolají a  náměstka primátora Petra Hlubučka.

16:00:49

Lobbista Grmela:

Já teda nevím, kdo šíří tyto pomluvy, nicméně musím říct, že se ke mně taky doneslo, že tím zdrojem může být pan náměstek Hlubuček, který z nějakého, nám neznámého důvodu, říká věci, které by říkat vůbec neměl, zvláště pak proto, že já jsem se s ním nikdy neviděl.

Petr Hlubuček:

To jsou nějaký hry vaše! Já ho vůbec neznám?

Reportérka M. Dobiášová::

Naše hry? 

KOMENT: Ani developer s žádnými důkazy nakonec nepřišel. Namísto nich zástupci developera přišli s návrhem, abychom reportáž nenatáčely.

Jiří Hlinka/Dalavrien/:

Tak teď to buď nebudete točit nebo nás anonymizujete.

Reportérka M. Dobiášová::

No to ne.

Marek Wollner má k reportáži zásadní připomínky. Není si jistý tématem.  Když už jsme točily, máme reportáž výrazně zkrátit, maximálně tak do osmi minut. Jde podle něj o malou komunální kauzu.  Nesouhlasím. Říká, že se o Lysolajích bavil s architektem Janem Kaslem, bývalým pražským primátorem a komunálním kandidátem STANu. Ten se s Hlubučkem dobře zná. Lysolaje jsou prý v pořádku, a nejde o špatný projekt. Bude tam školka, nová kavárna, zázemí pro občany…

Dokument

Marek požaduje alespoň dva, tři, posudky od různých znalců. Chce abychom dokázaly, že se developer obohatil na svém komerčním projektu. Nesouhlasím. Jeho požadavek s podstatou kauzy nesouvisí. Nás přece nezajímá, kolik vydělá na svém komerčním projektu developer. S Adélou od začátku chceme ukázat jakým způsobem se vyvádějí pozemky z majetku Prahy, a jak Pražané přicházejí o stovky milionů. Stále chceme ukázat systém, který vedení radnice (Čižinský, Hřib, Hlubuček) toleruje.

Ocitáme se v patové situaci. S Adélou pořád doufáme, že pokud ukážeme stejné metody, které skupina z Lysolají použila i u prodeje pozemků u metra na Palmovce, přesvědčíme Marka Wollnera, že jde o velkou kauzu. Investigujeme i kolem stanic metra Kačerov a Holešovice. Pro Marka je však kauza nezajímavá. Adéla dostává nové téma ke zpracování. 

28.listopadu 2019 ve 22:58 posílám Markovi Wollnerovi podrobný scénář reportáže. Tuším, že v Reportérech odvysílána nebude. Končí i naše pátrání po dalších podezřelých prodejích pozemků okolo stanic metra.

Na podzim roku 2019 dozorčí rada Dopravního podniku projednává založení společného podniku pro revitalizaci stanice metra Holešovické nádraží. Ředitel Dopravního podniku Petr Witowski, na podnět Petra Hlubučka, rozhoduje o tom, že Dopravní podnik bude pokračovat v projektu, v němž jsou stanice metra zařazeny do nepotřebného majetku a rozprodávány developerům.

Pro Dopravní podnik hlavního města, jejíž hlavní činností je doprava a přeprava Pražanů, se tak stanice metra stávají nepotřebnými. Stejný scénář se odehrával i na stanici metra Palmovka, Vysočanská a Českomoravská.

V současné době jsou tyto kauzy součástí aféry Dozimetr.