Kapitola II.: Česká televize, Marek Wollner a kauza Lysolaje

Obejít výběrové řízení byl v případě Lysolají pravděpodobně předem domluvený záměr. Záměr nepustit do developerského projektu s městskými pozemky nikoho jiného. Jiného developera, jiného investora, někoho, kdo by za pozemky mohl městu nabídnout víc.

Pokud to tak je, muselo to být předem se zástupci města domluveno. Od začátku smluvně, právně ošetřeno. Čím dál víc mě to zajímá.

Jedeme do Lysolají. Mluvíme s lidmi, kteří bydlí v sousedství louky.  Té, kterou chce developer zastavět. Nejsou rádi. Vyprávějí o tom, že na pozemku měl stát dům pro seniory, školka, park. A také o tom, co kdysi lysolajským sliboval sám starosta Hlubuček i zástupci developera, kteří tam jezdili na jednání a besedy s občany. Lysolajští nám vypráví, jak se postupně slibované a schvalované plány obce měnily. Ve prospěch developera.  

Neznám developera, který by sledoval zájem města, občanů a upozaďoval svoje investorské zájmy vydělat. 

Dokument

Ptáme se s Adélou na cenu pozemků několika realitních makléřů. Před kamerou. Na cenu v místě a čase obvyklou. Makléři uvádějí k roku 2017 cenu pozemků v Lysolajích nejméně  4 500 – 7000 korun za metr čtvereční. I ta nejnižší cena je o skoro sto procent vyšší, než ta, za kterou město prodalo pozemky developerovi.  

Z komunikace mezi mnou a Adélou Paclíkovou:

 „To AG končí v Lichtenštejnsku. Stojí za tím nějaký BPD development,“ píše Adéla.

27. 9. 2019 – „Musíme najít spojitost mezi Dalavrienem a Ag development…“  píše mi Adéla jméno dalšího aktéra, na kterého v Lysolajích narážíme. Byl to AG development, kterého Petr Hlubuček původně na magistrátu představoval jako hlavního partnera budoucího developerského projektu na louce v Lysolajích. To proto, že AG DEVELOPMENT, a.s. byl vlastníkem dvou menších pozemků sousedících s loukou, na níž chtěl Petr Hlubuček stavět. AG DEVELOPMENT pozemky ale nakonec prodává.  „Našemu“ developerovi, za kterého jedná Kamil Hošták..  

Nic mi to neříká. Projíždím internet. „Z bývalých uhlobaronů jsou developeři“./E15.cz/. Někdejší spolumajitelé těžařské skupiny Czech coal, bývalí uhlobaroni Vasil Bobela, Petr Pudil, Jan Dobrovský jsou sdruženi pod hlavičkou bpd development, a.s..“

 V článku se uvádí, že jde mimo jiné o známou developerskou skupinu. Realizuje v Praze mnoho staveb. Například, zhruba za miliardu a půl, velkolepou výstavbu kancelářského centra u Vítězného náměstí na Praze 6. Také na původně městských pozemcích. Přeposílám Adéle, kdo všechno má s pozemky v Lysolajích co dočinění.

„V čem je problém?“ ptají se nás dva manažeři kanceláře a asistenti náměstka primátora Petra Hlubučka. Oba ve skvěle padnoucím obleku. S úsměvem. Chtějí vědět, co a proč nás zajímá, když si jdeme na magistrát Prahy domluvit s Petrem Hlubučkem rozhovor.   

„Problém není, naopak, pro občany se dělá důležitá věc a bez investora se to neobejde. Co je na tom špatného, co na tom hledáte? Vždyť náměstek Hlubuček jen ukazuje, že spolupráce je možná, přínosná, klientelismu naopak zamezuje, bojuje proti němu, s tím vyhrál přeci volby. Nová strana, nová krev a projekty jsou to hezké.“  

Žádost o rozhovor máme dát písemně.

Pracujeme na podrobné časové ose. Jestli šlo v transakci s pozemky takzvaně o „kamarádšoft“, tak ho v čase pravděpodobně uvidíme. V reportáži chceme ukázat, jakým způsobem se Petrovi Hlubučkovi podařilo během čtyř let městské pozemky vyvést z majetku Prahy a bez výběrového řízení je prodat předem vybranému developerovi.

17. 2. 2014 – Petr Hlubuček žádá MHMP o poskytnutí pozemků pro výstavbu domova pro seniory.

19. 6. 2014 – MHMP převádí na městskou část Lysolaje pozemek o výměře 55 249 metrů čtverečních. S podmínkou, že Petr Hlubuček nesmí pozemek nikomu prodat ani jej převést. Musí na nich postavit seniorský dům.

Zjišťujeme, že Petr Hlubuček podmínky stanovené radními a zastupiteli ignoroval. Pozemek rozdělil na pozemky dva. První část o rozloze 15 227 metrů čtverečních má zůstat Lysolajím na stavbu domova pro seniory. Druhou, větší část o rozloze 40 000 metrů čtverečních, chce Petr Hlubuček prodat ke komerční výstavbě.

Na stanovisko MHMP k rozdělení pozemků Petr Hlubuček nečekal. Nenaplánoval ani výběrové řízení na prodej pozemků.  Jedině to by  přitom Lysolajím mohlo zajistit co nejvyšší výnos. Pro stavbu seniorského domu.

Zajímá nás, jak Petr Hlubuček výběrové řízení, obešel. Úřední záznamy z Lysolají i zastupitelstva hlavního města Prahy nám to ukazují.

V dubnu a v červnu 2015 Petr Hlubuček pořádá v Lysolajích dvoukolový takzvaný workshop.. Lysolajským představuje budoucí komerční využití louky. Dva malé pozemky v jejím sousedství v té době odkupuje DALAVRIEN, s.r.o./Landia od firmy někdejších uhlobaronů.

Po workshopech v Lysolajích Petr Hlubuček představuje na magistrátu svého nového strategického partnera  DALAVRIEN, s.r.o./Landia, který vlastní  sousedící pozemky. Zjišťujeme, že záměry developera jsou již zapracované v urbanistickém plánu lysolajského území .

Pročítáme znalecký posudek. Klíčový dokument. Zpracovatel: znalecký ústav Equita consulting, s.r.o.. Petr Hlubuček dává jejich posudek na magistrát. Zastupitelé a radní pro hlasování o prodeji však dostávají pouze první a poslední stranu posudku. Celý leží v archivu majetkového odboru Magistrátu hlavního města Prahy. U Karla Grabeina Procházky /ANO/. Proč zastupitelé a radní nedostávají posudek celý? Údajně „běžná praxe“.

Pročítáme s Adélou všechny veřejně dostupné zdroje. Zápisy z rady, zastupitelstva Lysolají i hlavního města Prahy. Přílohy. Vyjádření právníků i ekonomů, soudních znalců.

Je víc a víc zřejmé, že prodej pozemků z majetku Prahy byl účelový. Časová osa nám ukazuje, že účelově byl vypracován a použit i znalecký posudek od Equity consulting, s.r.o.

Na první straně znalecký ústav tvrdí, že u pozemků nezjišťoval cenu obvyklou, a hned na třetí, že posudek nelze použít pro jednání s orgány státní správy.

Znalecký posudek od Equity consulting, s.r.o. tedy neměl být vůbec zastupitelům předložený.

Blíží se konec října. Jedeme na smluvený rozhovor s Petrem Hlubučkem. Do jeho kanceláře na magistrátu. Usmívá se, nechává nám uvařit kávu. Kameraman má pokyn, spustit kameru co nejdříve. Chceme znát celý příběh. Od úplného začátku. Detaily jsou podstatné. Petr Hlubuček je zná. O louce v Lysolajích mluví jako o rodinném stříbru, které hýčká.

Dozvídáme se, že s developerem Kamilem Hoštákem znají. Výběrové řízení obešel, protože mohl. Nebylo nutné. Právní poradenství a smlouvy k transakci s pozemky zajišťovala advokátní kancelář Achour a partneři. Ocenění pozemků u znaleckého ústavu Equita consulting, s.r.o. objednával Petr Hlubuček. Až na konci dohod s developerem. Cenu obvyklou znát nechtěl.  

Natáčení

Z přepisu natočeného materiálu s P. Hlubučkem – 18. 10. 2019:

06:38:44

Reportérka M. Dobiášová:

…Kdybyste oslovili třeba více těch developerů nebo dali nabídku, tak jste si mohli vybírat z projektů, které by byly pro Lysolaje nejvýhodnější, ne?

06:38:52

Petr Hlubuček:

Ne, podívejte se, v nějakém okamžiku…

Reportérka M. Dobiášová:

Ne? Jak to víte, když jste mezi nikým nevybírali?

06:38:58

Petr Hlubuček:

Podívejte se, v nějakém okamžiku, ti lidé si vás vyberou ve volbách proto, abyste je zastupovala. Ti lidé vám věří, že je budete zastupovat dobře a správně. Já jsem v Lysolajích byl zvolen potřetí, mně lidé důvěřují.

07:06:51…..

Petr Hlubuček:

Tak to byla pro nás nejvýhodnější nabídka? Ano.

Reportérka M. Dobiášová:

Jak to víte? Když jste nedělali soutěž?

07:07:14

Petr Hlubuček:

Tam je napsáno „minimálně tedy dle znaleckého posudku nejvýhodnější nabídce“. My jsme si vyhodnotili tuto nabídku jako nejvýhodnější.

Reportérka M. Dobiášová:

Jak to bylo s prověřováním té ceny? Přišel za váma developer a řekl: „My jsme ochotni tady vám za to dát 100 milionů korun,“ a vy jste posléze ověřovali, jestli 100milionová částka je adekvátní nebo jak ta jednání o ceně probíhala?

07:03:14

Petr Hlubuček:

Nevzpomínám si úplně na ten detail, ale v každém případě jsme si ve chvíli, kdy bylo zřejmé, kdy bylo možné ty pozemky nějakým způsobem definovat…tak jsme objednali znalecký posudek a z toho se vědělo, jaká je hodnota toho pozemku…Přátelé, já pořád nevím, v čem je problém?

Víte, ono to vypadá, že ten, pro koho to bylo nejvíc nejvýhodnější je ten developer..

07:17:28

Petr Hlubuček:

Mrzí mě, že to tak vypadá a samozřejmě nebudeme si nalhávat, že prostě někdo, asi vám přinesl tenhleten projekt, protože prostě pan starosta Hlubuček, který je teďka náměstkem primátora, tak je potřeba se mu podívat na zoubky, to není nic proti vám. To je prostě… a myslíte si, že todleto není divný?

07:17:50

Reportérka M. Dobiášová: + Adéla Paclíková:

Co?

Petr Hlubuček:

Že někdo teďka přichází, když já jsem se stal náměstkem primátora a zkoumá tento projekt? Není to divný?