Kapitola I.: Česká televize, Marek Wollner a kauza Lysolaje

Kauzu vyvedení a prodeje městských pozemků v Praze – Lysolajích a u metra Palmovka jsem začala investigovat v roce 2019, před mým odchodem z České televize do CNN Prima News. Šéfredaktorovi reportážní publicistiky ČT Marku Wollnerovi jsem odeslala připravený scénář reportáže o kauze, která ukazuje systém propojení komunální politiky s developery a dalšími komerčními subjekty. Česká televize reportáž nikdy neodvysílala.

Je září. Pátek třináctého 2019. Dopoledne. Otevírám e-mailovou schránku. Je v ní mail od Jany. Dlouholeté bývalé kolegyně, investigativní novinářky, dramaturgyně České televize Jany Škopkové. Mezi blízkými někdy přezdívané „Škopina“.

Volala mi před pár dny, že má možná námět na reportáž.  

„Ahoj Markétko.
Všechny doklady a smlouvy bych ti k tomu dodala, pokud se ti to bude zdát
dobré…“

Otevírám přílohu. Informace se týkají vyvedení a prodeje městských pozemků. Takzvané „komunálky“ na první dobrou. Dva případy. V Praze Lysolajích a na stanici metra Palmovka. Spojují je stejní aktéři. A neobvykle nízká cena pozemků. Naznačují silný klientelismus. Zákulisní dohody a protekci. Mezi politiky, developery, byznysmeny, manažery městských firem. A novináři. Ostatně, kde můžu hned narazit, na to mě Jana upozorňuje rovnou. Poznámku o střetu zájmů v samotné televizi, v redakci, si neodpustila. 

„…z mého pohledu je to pěkná kauza, ale vzhledem k DP a Witowské* a Snopové**, která prý žije s Dušičkou z DP to možná bude neprostupné v ČT. No uvidíš. Materiály ti dodám v pondělí, pokud se ti to bude zdát OK. Pa. Jana“

* Světlana Wittowská je moderátorka České televize, tehdejší manželka generálního ředitele Dopravního podniku hl. města Prahy Petra Wittowského. Kamarádka Anety Snopové.

**Aneta Snopová je reportérka České televize, partnerka Martina Dušičky, vedoucího odboru Centrálního nákupu Dopravního podniku hlavního města Prahy.

Rutinně zadávám do vyhledávače klíčová slova. Kdo je kdo. Městské politické kauzy mě nikdy moc nebavily. Radní, zastupitelé, státní správa, samospráva, spousta odborů a spousta lejster.  Jana by mi ale kraviny snad neposílala, zveřejnila v minulosti dost silných kauz.  Rychlá rešerše, co se kde v médiích psalo. K okolnostem prodeje pozemků, k nějakému podezření, k vazbám. Nic. Projela jsem odkazy na zdroje uváděné mezi informacemi v příloze od Jany. Veřejný majetek, veřejně dostupné. Dobře. S ověřováním informací o historii obou případů by neměl být problém.

Načrtávám si v poznámkách základní propojení aktérů. Firma. Jednatel. Developer. Developeři na jedné straně. Starosta Lysolají, radní za STAN, náměstek primátora hlavního města Prahy a člen dozorčí rady Dopravního podniku hlavního města Prahy na straně druhé. A Dopravní podnik. Magistrát.

V Lysolajích i na Palmovce u metra měli podle několika oficiálních zpráv „Společný projekt.“

„Lysolaje čeká přestavba. Kromě obytných rodinných domů přibude ke čtvrti společenský dům, s komunitním centrem, školou. Projekt nese název Dolina a spolupracuje na něm lysolajská radnice se společností DALAVRIEN, s.r.o.. Hotov má být v roce 2022.“, píše Blesk v roce 2018.

Výběrová řízení žádná. Podívám se na to, odepisuju Janě večer.

Ahoj Jani, zběžně jsem koukla a je to zajímavý. Ano, s velkejma kamarádkama W+S a jejich muži na DP možná trochu problém bude nebo by byl, ale do toho zasahovat nemůžou, každopádně na poradě by Aneta* být neměla a neměla by o ničem vědět. To ještě bude zajímavý:)))  Díky M.

*Zástupkyně Marka Wollnera, šéfredaktora publicistiky ČT. Kamarádka Světlany Wittowské.

Popsat jednotlivě dva komunální případy se stejnými aktéry by nemělo být složité. Zpracování reportáže moc času nezabere. Odevzdat by se dala poměrně rychle.

Informace ale naznačují hlubší problém než možná jen nevýhodné prodeje městských pozemků. Ukazují na systém.

Dokument

Z e-mailu od Jany:

„…Celý příběh, který z nedávné doby zavání obcházením výběrových řízení  a klientelizmem se přihodil v Lysolajích.

Starosta této městské části Petr Hlubuček ( radní ) dopomohl k prodeji městských pozemků developerovi a rozhodně tak nekonal v souladu s péčí dobrého hospodáře.

Jeho součinnost s developerem Kamilem Hoštákem začala v roce 2014 podivným prodejem pozemků, které poskytlo a převedlo na městskou část Lysolaje hlavní město Praha s podmínkou, že městská část není oprávněna převést pozemek na jinou fyzickou či právnickou osobu a musí použít pozemek na realizaci bytů pro seniory a mladé rodiny včetně potřebného zázemí. (Z usnesení ZHMP 40/73 z 19.6.2014)

Takhle by se ale developer k pozemkům o rozloze 55 249 m čtverečních nedostal. Bylo nutné pozemek rozdělit a zajistit, aby se dal prodat…“

Celý následující víkend pracuji. Stříhám jinou reportáž o brněnských radních do pondělního vysílání. Dramaturgií je pověřená Aneta Snopová. Znamená to, že bude v úterý na poradě.  Informace o aktivitách primátorova náměstka a člena dozorčí rady Dopravního podniku Petra Hlubučka si nechám pro sebe. Zmíním se jenom o prověřování transakcí s pozemky na Praze 6. Je mi jasné, že budu potřebovat parťáka.

Napadá mě Adéla. Je v redakci Reportérů ČT poměrně nová. Ambiciózní, pečlivá, trochu nejistá, což nemusí být na škodu.  Pro Mladou frontu Dnes a do zpravodajství ČT o městských zakázkách psala i točila, prostředí zná.

Přeposílám jí k případu informace od Jany. O hodinu později píše:

„Ahoj, posílám, co k tomu mám z loňska, co jsem našla ve svém archivu“.

Informace jsou z roku 2018. Potvrzují ty, které mám od Škopiny.

Informace od Adély popisují aktivity Petra Hlubučka v případech prodeje pozemků na stanici metra Palmovka a v Lysolajích ještě podrobněji. Souvislosti. Jeho propojení s developerskou skupinou, magistrátem a Dopravním podnikem. V printscreenu sponzorovaného příspěvku z facebookového profilu Petr Hlubuček přináší dobrou zprávu Pražanům o tom, že dozorčí rada Dopravního podniku schválila projekt na „revitalizaci a dostavbu metra Palmovka“.

Adéla nachází i kupní smlouvu mezi Lysolajemi a společností DALAVRIEN, s.r.o. z developerské skupiny Landia. Posílá také smlouvu o vzájemné spolupráci developera s městskou částí Lysolaje.

Společný projekt Petra Hlubučka s developerem. Ano. To sedí.

Vyhledávám stránky developera. Podle smluv s městem jde o investora. Stavební projekt v Lysolajích už na svůj web pověsil. Má název Dolina – Zátiší.  40 tisíc metrů čtverečních lysolajské louky chce developer zastavět.

Koupil ji v roce 2017. Od Lysolají. V čele s Petrem Hlubučkem. Metr pozemku za 2500 korun.

Teď tam už developer nabízí luxusní bydlení a prodej lukrativních pozemků. Metr pozemku za více než 12 tisíc za metr čtvereční.

Pro jistotu si dělám printscreen obrazovky. 

S Adélou začínáme ihned spolupracovat. 

Je pátek 20. září 2019. Mám v televizi domluvenou schůzku se Zdeňkem Šámalem, ředitelem zpravodajství a publicistiky. Nabízí mi vedení a dramaturgii 168hodin. Odmítám na místě.

V redakci Reportérů se potkáváme s Adélou. Domlouváme si postup pátrání.

Zjistit vztahy, časovou osu vyvedení a prodeje pozemků, abychom mohly popsat, kdy a jak se to stalo. Jak se z pozemků města staly postupně pozemky developera a jak k nim výhodně přišel. Na chodbě v televizi potkávám Marka Wollnera. Říkám mu o tématu, do kterého se s Adélou pouštíme. O Dopravním podniku, který v kauze hraje podstatnou roli. Upozorňuju ho, že je Aneta ve střetu zájmu a neměla by o ničem vědět. Usmál se. Nemám prý přehánět. 

Aneta s Markem jsou si blízcí, do jejich soukromých porad v kanceláři šéfredaktora nevidí nikdo. Únik informací asi neuhlídáme.

O čtyři dny později, jde na redakční, tzv. velkou úterní poradu, moje kolegyně Adéla sama. Dává mi poté vědět. Marek Wollner od ní zjišťoval, co k Dopravnímu podniku máme. Přede všemi.

Potkáváme se nad případem i se Škopinou. Dává nám informace, dokumenty, jak slíbila. Jsou z veřejných zdrojů, podstatné už máme a prověřujeme. Sháníme znalecký posudek na cenu pozemků v Lysolajích.

Zjišťujeme, že prodej pozemků prověřuje kontrolní výbor Rady hlavního města Prahy.  Jeho tehdejší šéfka Jaroslava Janderová /ODS/ se ale k vyšetřování vyvedení pozemků vyjadřovat nechce. Chce údajně zadat revizní posudky, které by prověřily cenu, za kterou byly pozemky v Lysolajích prodány. Na schůzce nám s Adélou přiznává, že případ konzultuje s Karlem Grabeinem Procházkou (ANO), předsedou majetkové komise rady HMP.

Ví toho hodně. Pro vyvedení pozemků hlasoval, prodej developerovi obhajoval. Na magistrátu zjišťujeme, že se o případu vyvedení pozemků v Lysolajích i v Praze na Palmovce mluví v kuloárech dost. Mnozí zastupitelé i radní hovoří o kontaktech Petra Hlubučka s developery i lobbisty. Jedině však off record.

Ověřujeme všechny vazby. Klientelismus, spřátelená propojení mezi politiky a developery, šéfy městských firem, politická rozhodnutí ve prospěch byznysových skupin. Není to jednoduché. Obchodní lobby se stává běžnou součástí politiky.

Obcházení výběrových řízení a lobbing při zadávání státních zakázek je čím dál obvyklejší. I pro novináře to už přestává být téma,  jen si o tom mezi sebou povídáme. Také v naší redakci při pracovních hovorech několikrát zazní, že „lobbing je dneska vlastně už legitimní“. 

Nakonec ani Petr Hlubuček se společným byznysem zástupců města s developerem netají. Naopak. Sám prodeji pozemků developerovi i jeho komerčnímu projektu dělá na sítích reklamu.  Dokonce jej balí do politických prohlášení o prospěšnosti projektu pro Pražany.

FOTO: archiv inFakta.cz

Podle uzavřených smluv o vzájemné spolupráci města s developerem to na pohled vypadá, že je v Lysolajích i na Palmovce všechno právně „čisté“.

Společný podnik, společný projekt, spolupráce města, Dopravního podniku s developerem. Vrtá mi to hlavou. Jaké si tím prodejem město zajistilo výhody? Jak to jde bez výběrového řízení? Jaký je skutečně tento mediálně tolerovaný společný byznys města s developerem výhodný pro město, pro lidi, pro Pražany?

Pozemky u metra na Palmovce byly vždycky lukrativní, stejně tak byly a jsou lukrativní pozemky na Praze 6 v Lysolajích. Developer to ví, pražští radní taky. Proč jde oficiálně o spolupráci? V čem spočívá?

Vypadá to dobře. Když se to dobře právně ošetří a marketingově prodá.