Očkování miminek a těhotných žen mRNA vakcínami s námi nikdo nekonzultoval. Rizika nám nevysvětlili, ignorují nás, říká dětská lékařka

Doporučení České vakcinologické společnosti očkovat miminka od šesti měsíců i těhotné ženy proticovidovými mRNA vakcínami mě překvapilo. Jako členka společnosti jsem o této akci nevěděla, konzultováno to s námi nebylo. Tato slova říká dětská lékařka Jana Králová o dopisu pediatrům.

Loni v listopadu jí – stejně jako ostatním dětským lékařům – dorazil dopis České vakcinologické společnosti. Její předseda Roman Chlíbek v dopisu pediatrům doporučuje, aby proticovidovými mRNA vakcínami očkovali své nejmenší pacienty – děti od 6 měsíců.

„V tom doporučení vůbec není napsané, z jakých analýz vedení České vakcinologické společnosti vychází. Není v něm zdůvodněné, proč bychom měli těmi vakcínami očkovat takto malé děti,“ zdůrazňuje doktorka Králová.

A dodává: „Neznáme dlouhodobé účinky těchto očkovacích látek, rizika. V tom doporučení nejsou ani uvedeny benefity, prospěšnost takového očkováni, nic. Přitom děti, jejich imunitní systém se s covidem vypořádává nejlépe – jako s běžnou virózou.“

Ještě s ostatními kolegy psala Králová Chlíbkovi. Žádali vysvětlení, z čeho pro své doporučení vycházel. Dosud nedostali odpověď.

Smutné podle dětské lékařky je, ze přestože jde o doporučení soukromoprávního spolku bez jakékoli odpovědnosti, většina pediatrů bere takové doporučení České vakcinologické společnosti za relevantní, závazné a skutečně pak rodičům vakcinaci dětí doporučuje. „Většina z nás je zavalena prací, administrací a nemá čas zjišťovat, zda je takové doporučení správné a pro děti prospěšné”, upozorňuje Králová.

Redakce online magazínu inFakta.cz se také snažila získat vyjádření předsedy České vakcinologické společnosti, telefon nezvedl a na textové zprávy nezareagoval.

Doporučením šéfa vakcinologů Chlíbka se řídí také ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09). Jak už inFakta.cz informovala, byl to právě on, kdo v kauze nepovolených třetích dávek vakcín Pfizer/BionTech pro děti 12+ lobboval za jejich schválení a vpuštění mezi veřejnost. Ukazují to zápisy centrálního řídícího týmu, které před veřejností chtělo ministerstvo utajit.

Regulátor bezpečnosti Státní ústav pro kontrolu léčiv totiž boostery dětem nedoporučil, protože neexistují data o jejich prospěšnosti a bezpečnosti. Přesto poté ministr zdravotnictví Válek osobně nařídil svým úředníkům, aby vypracovali mimořádné opatření a vakcinaci dětí 12+ byly nakonec loni v lednu oficiálně ministrem zdravotnictví povoleny.