Jak se vyhazuje na Primě? Za stopku nepohodlných reportáží 300 tisíc Kč. Musíte ale skončit ze dne na den

Začátkem května 2020 jsem dostala od svých zdrojů  informaci, že společnost Smartwings, která je dávno v soukromých rukou a v rukou čínského CITIC, vyjednává o finanční pomoci od české vlády. Obdržela jsem informace, že se hledá způsob, jakým by česká vláda pomohla vyřešit situace dlouhodobě krachujících aerolinek, které však se státem mají už pramálo společného.

Coby novinářka Prima CNN News, šéfka tamní investigativy, jsem si informaci ověřovala nejprve u zástupce čínského spoluvlastníka aerolinií – exministra obrany Jaroslava Tvrdíka. Dotazovala jsem se jej, zda česko-čínské Smartwings hodlá pomoci i Čína.

Tvrdík připustil, že společnost Smartwings je na tom skutečně ekonomicky zle, ale že čínští investoři budou něco dělat až poté, co česká vláda najde způsob a zadotuje firmu sama. Jaroslav Tvrdík mi v té době jako první potvrdil informaci, že za krachující společností Smartwings dokonce lobboval i tehdejší premiér Andrej Babiš (ANO), potichu, protože miliardář Jiří Šimáně je jeho přítel (viz korespondence s Jaroslavem Tvrdíkem).

Požádala jsem tedy úřad vlády o informace podle zákona; chtěla jsem znát způsob tohoto politického lobbingu včetně zákulisního vyjednávání podpory pro Smartwings.

Shodou okolností tehdy vláda skutečně začala projednávat možnou pomoc firmám postiženým covidovým lockdownem. Rozhodla, že i firmy z cestovního ruchu mají nárok na odškodnění kvůli nouzovému stavu a nastavila jim podmínky, za kterých mohly čerpat miliardovou pomoc z programu COVID PLUS. Firma Smartwings podmínky formálně splňovala.

O miliardy si požádala. Z úřadu vlády mi mezitím přišla odpověď na žádost o informace. Přišel dopis Andreje Babiše americkému Boeingu. Nejenže potvrzoval lobbing, ale důležitá v něm byla věta, v níž někdejší premiér píše, že banky nechtějí Smartwings půjčovat; premiér v ní poukazoval na fakt, že společnost není ekonomicky/finančně zdravá. A to v lednu 2020.

A to byl problém. Podpůrný vládní program COVID PLUS měl pomoci firmám a společnostem, které se ocitly v krizi v souvislosti s vypuknutím epidemie v Česku – tedy po 13. březnu 2020; o podporu nesměly tudíž žádat firmy, které byly ve finančních problémech před tímto datem. A Andrej Babiš už v lednu 2020 tvrdil Američanům, že má firma Smartwings finanční problémy, na covidovém programu se tak mohla zahojit..

Právě tato investigace byla nakonec v CNN Prima News problém. Prima sice odvysílala reportáž o lobbingu premiéra, zprávy převzala mainstreamoová média, ale reportáž nebyla úplná, byla cenzurovaná, jak jste si mohli přečíst v tomto článku.

Neprozrazovala nátlak, který premiér či jeho PR tým při pátrání po informacích použil. Vedení televize zakázalo odvysílat část premiérova vyjádření, která ukazovala na dohody mezi ním, jeho koaličním partnerem Janem Hamáčkem a televizí – politicko-mediální dohody na počátku epidemie o porušování tvrdých pravidel, které vláda pro lidi nouzovým stavem, lockdowny nastavovavala (televize si po dohodě s politiky vyjednala výjimku).

Téma dost možná neoprávněné tzv. covidové podpory české vlády pro společnost Smartwings bylo na Primě uzavřeno a investigace nedokončená. Na konci prázdnin, po dovolené, mi bylo oznámeno, že rozpracovaná témata s týmem už nedokončíme. Z hodiny na hodinu byl tým i moje místo šéfditoky investigativního týmu zrušeno.

Další nahrávky již brzy.