Něco za něco: „Kšeftování“ s informacemi mezi redakcemi a vládními politiky

„Ne, celý to tam nedávejte, abychom si nepoškodili politicky cestu jinde,“ zasahuje právnička televize Prima Mikešová, pravá ruka generálního ředitele Marka Singera, do reportáže, která má jít večer do vysílání. V reportáži jde o SMS tehdejšího premiéra Andreje Babiše (ANO) – o jeho vyjádření k tuzemskému dopravci Smartwings v souvislosti s čerpáním miliardových dotací z programu COVID. Jedna věta bývalého premiéra odhaluje dohody televize s vládními politiky na začátku vypuknutí pandemie.

Přesně taková událost se odehrála na začátku července 2020. Asi dva měsíce po startu mediálního projektu televize – zpravodajského kanálu CNN Prima News. Před samotnou SMS zprávou, kterou mi Babiš na mé vyžádání adresoval, jsem se tehdy dostala k dopisu premiéra společnosti Boeing. Lobboval v něm u amerického dopravce za finanční podporu za uzemněná letadla pro firmu Smarwings – pro její majoritní vlastníky Jiřího Šimáněho a čínskou firmu CITIC. (CITIC zastupoval a vztahy a jednání s politiky pro ně organizoval někdejší politik Jaroslav Tvrdík, informaci o dopise mi sdělil jako první.)

Vztah tehdejšího premiéra Babiše a podnikatele Šimáněho byl již tehdy veřejně známý. Přátelé. Jiří Šimáně byl Babišovi na svatbě. Já připravila s týmem CNN Prima News, kam jsem nastoupila zaměstnání jako šéfka investigativy, konkrétně s kolegou Jaroslavem Gavendou (dnes Seznam Zprávy) první část reportáže o klientelismu – o lobbingu premiéra ve prospěch Šimáněho.

Dopis Babiše Američanům obsahoval ale ještě daleko vážnější informace než „nějaký“ podnikatelský klientelismus na vládní úrovni, což je v politice celkem běžná věc. Informace souvisely s čerpáním a rozdělování státních miliard jako takzvaných covidových dotací. Vláda je, jak známo, schválila pro firmy z odvětví dopravy a cestovního ruchu. Ty s více než 250 zaměstnanci mohly žádat prostřednictvím bank o půjčky až do dvou miliard korun. V podmínkách kabinetu v létě však stálo, že na úvěr z programu nemají nárok společnosti, které byly v existenčních problémech již před vyhlášením nouzového stavu 12. března 2020. A Andrej Babiš v dopise Američanům psal o finančních problémech Smartwings už v lednu 2020.

Textová zpráva č. I

Společnost Smartwings tedy pravděpodobně neměla na dotaci nárok a vše mohlo ukazovat na možné zneužití covidových dotací při využití nouzového stavu vyhlášeného kvůli covidu na jaře 2020.

Každý novinář, dostane-li se k takto klíčové informaci, měl by ji bezprostředně nato ověřit u premiéra. Žádala jsem tudíž ministerského předsedu o vyjádření. Vyhověl mi a z telefonního čísla Andreje Babiše mi přišla tehdy tato SMS:

Nebyla jsem si zcela jistá, zda sms zprávu psal Andrej Babiš; těžko soudit, protože sám většinou nepoužívá interpunkci. Každopádně však přišla z jeho čísla a faktem též je, že vyjádření premiéra mě upozornilo na blízké vztahy – na možné dohody mezi premiérem, jeho týmem a vedením TV Prima… (viz poslední tři věty z jeho textové zprávy).

Ministerský předseda mi tím – alespoň to na mne tak zapůsobilo – dával najevo, že moje pátrání není žádoucí a mohlo by to shora uvedené vztahy narušit… Třebaže je jeho SMS napsaná nanejvýš slušně, svým způsobem je možné pohlížet na takové jednání jako na nátlak, a tudíž jsme se ho s kolegy logicky rozhodli coby novináři zveřejnit. Ale nesměli jsme. To proto, aby si televize Prima „politicky nepoškodila cestu…“

Zde si můžete pustit nahrávku, která má slova prokazuje:

Textová zpráva č. II

Šéfeditorka tehdy seděla s generálním ředitelem televize Singrem na poradě. Přišla mi od ní zpráva, že druhá část Babišovy sms se vysílat nebude.

Stejně jako dopis premiéra Babiše do Ameriky obsahovala tato televizí cenzurovaná část vyjádření zásadní informaci: tu, že sama televize Prima a její vedení pravděpodobně porušovaly velice tvrdá proticovidová opatření.

V době, kdy vláda pro obyvatele země nařídí tvrdý lockdown a nouzový stav, v zájmu stamilionových investic do mediálního projektu CNN Prima News, v zájmu premiéra a jeho koaličního partnera Jana Hamáčka, je podmínky porušit a mediální projekt CNN Prima News co nejrychleji rozjet.

Pokud by televize SMS odvysílala, lidem by to přiznala. Přiznala by, že vysílá o protiepidemických opatřeních a zásadní nutnosti tato dodržovat, že vysílá o nouzovém stavu, o tom, co lidé smí a nesmí, a sama opatření přitom s účastí politiků – exministra vnitra Hamáčka – a s vědomím tehdejšího předsedy vlády pravděpodobně porušuje.

A jak to vyřešili? Zrušili nás – investigativní tým… Ale ať už tak či onak, je nutné doplnit, že jedním z nejpostiženějších odvětví ekonomiky se v době pandemie stala bohužel skutečně letecká doprava (na rozdíl od strašících médií).