Proč inFakta? Rozhodli jsme se, že se nechceme sklonit

Vážení a milí čtenáři,

opustila jsem mainstreamová média. Opustila jsem ať už veřejnoprávní Českou televizi, tak později i soukromé vydavatelské domy. Důvod je prostý, přesto ne banální: během posledních tří let jsem při své práci čím dál více narážela na systém, jehož jsou média nedílnou součástí. Systém, v němž jsou média spojena s politicko-byznysovými zájmy. 

Cesta z mainstreamových médií k vlastnímu nezávislému webu pro mě začala v České televizi na podzim roku 2019. Pro pořad Reportéři ČT jsme s kolegyní Adélou Paclíkovou rozkrývaly podezřelé prodeje městských pozemků a klientelistické vazby mezi komunálními politiky, developery, advokáty. 

Vypátrané a ve scénáři zpracované informace o Petru Hlubučkovi (STAN), exnáměstkovi primátora hlavního města Prahy, členu dozorčí rady dopravního podniku a starostovi MČ Praha Lysolaje, Česká televize neodvysílala. Investigaci zastavila. 

Znovu se mnou začali případ odhalovat až studenti žurnalistiky FSV UK v Praze. Stejně jako při natáčení v České televizi se ani v případě pátrání studentů aktéři kauzy nezdrželi ovlivňování a nátlaku, aby informace zůstaly nezveřejněny. 

Jsme zatím malá redakce, nestojí za námi žádný „investor“, za důvěryhodnost zveřejňovaných informací se zodpovídáme pouze vám, čtenářům, veřejnosti. Podpora nám pomáhá pokračovat.

Za vaši přízeň vám děkuji.

Markéta Dobiášová