Ostuda! Čepice v barvě ruské vlajky
Novinky.cz šokují – píší o demonstrantech s čepicemi v barvách ruské vlajky (v článku „Pochod na Kavčí hory. Lidé demonstrovali s čepicemi v barvách ruské vlajky“). Pěkná ostuda! Otázka pro právníka pouze zní, zda skutečně a čí případně – ostuda demonstrantů, anebo ostuda novinářů?
Čepici měla nasazenou například paní Věra Horáková, která se díky článku zmíněného webu, který ji vyfotil v detailu, stala přes noc doslova negativně vnímanou „hvězdou“, třebaže se později ukázalo, že „putinovská“ čepice je zcela běžný oděvní kus, prodávaný na jistém webu s oblečením jako fanouškovský doplněk hokejového dresu české reprezentace.
Zákon České národní rady ze dne 17. prosince 1992 o státních symbolech České republiky v § 1 uvádí, že státními symboly České republiky jsou velký a malý státní znak, státní barvy, státní vlajka, vlajka prezidenta, státní pečeť a státní hymna. Dále § 3 stejného zákona uvádí, že státní barvy jsou bílá, červená, modrá v uvedeném pořadí.
Na první pohled je vše jasné. Ten, kdo měl na sobě čepici v pořadí barev bílá, modrá a dole červená, nerespektoval pořadí státních barev a propagoval cizí stát, který v takovém pořadí barvy má – Slovensko, Rusko, Slovinsko.
A co když to je jinak? Co když se naopak takovýto člověk chtěl přihlásit k českému státu, a zároveň volbou barev na své čepici či vázance je nechtěl znevážit, či snad dokonce hanobit, neznaje jen jejich správné pořadí? Co když jejich nositel například barvami ani nechtěl nic vyjádřit, a jen se mu barevná kombinace líbí? Co když třeba jen chtěl použít motiv státních barev? Důvodů pro použitou kombinaci barev může být celá řada, přičemž žádný z nich nemusí mít jakoukoliv souvislost s Ruskem, a důvod dokonce ani nemusí souviset se státními barvami.
Pokud nejde o užití barev jako státních, pak právní předpis nestanoví, v jakém pořadí lze užívat barvy tvořící státní barvy. Stejně tak ani právní předpis nezakazuje používání těchto barev v jakékoliv kombinaci. Jde jen o to, zda se má jednat o použití barev jako státních, či ne.
Někdy se pak používají i tzv. národní barvy, tj. barvy odpovídající státním barvám, ale v jiném pořadí barev, aby nedocházelo k dehonestaci státních barev. S tím se setkáváme například na oblečení sportovních fanoušků.
Nemyslím si, že na oblečení, které nemá charakter státní reprezentace, by měly být státní barvy užívány jako státní. Je dokonce dost pravděpodobné, že někteří cíleně používají kombinaci barev, aby se k něčemu přihlásili, přičemž jejich použitím nechtějí znevážit státní barvy. Vždyť přeci použití státních barev by nemělo být příliš rozšířené. Jde o státní symbol, který je třeba chránit. Dovede si někdo představit například státní barvy na toaletním papíru? Určitě by toto považovala řada z nás za zneuctění státního symbolu. A co státní barvy na oblečení mimo účely reprezentace státu?
Demonstrace 17. listopadu | FOTO: Novinky.cz (Stanislava Benešová); úprava: inFakta.cz
Státní symboly by neměly být znevažovány a používány podle toho, jak se komu hodí. I důvodová zpráva k zákonu č. 352/2001 Sb. o užívání státních symbolů České republiky a o změně některých zákonů uvádí: „Státní barvy jsou neobecnějším státním symbolem odvozeným od barev státního znaku a státní vlajky. Státní barvy se užívají v podobě trikolory k obecnému označení státního majetku, k dekoračním účelům při slavnostních příležitostech a mohou být i doplňkem různých výtvarných děl se státní tematikou.“
Jinými slovy, pokud se někdo chce přihlásit k českému státu a nechce přitom znevážit státní barvy jejich použitím, které nesouvisí se státním majetkem, dekoracemi při slavnostních příležitostech či díly se státní tematikou, pak může logicky volit jistou modifikaci barev tvořících v určité kombinaci i státní barvy.
Čepice v kombinaci trojice těchto barev pak neznamená nic jiného nežli to, že se někdo hlásí například k ideji slovanství. Napadat takovéto lidi, že neznají státní barvy, když na čepici nemají barvy v jejich pořadí, označovat je za dezoláty, kolaboranty či dezorientované pomatence mi připadá hodně ubohé. Možná pouze nositelé barev, tvořících státní barvy v jiném pořadí, respektují vzácnost státního symbolu, ke kterému se alespoň symbolicky hlásí…