FOTO: Getty

Očkování miminek a těhotných žen mRNA vakcínami s námi nikdo nekonzultoval. Rizika nám nevysvětlili, ignorují nás, říká dětská lékařka

Poslechněte si, co uvádí pediatrička Jana Králová

Markéta Dobiášová Investigativní reportérka

Doporučení České vakcinologické společnosti očkovat miminka od šesti měsíců i těhotné ženy proticovidovými mRNA vakcínami mě překvapilo. Jako členka společnosti jsem o této akci nevěděla, konzultováno to s námi nebylo. Tato slova říká dětská lékařka Jana Králová o dopisu pediatrům.


Líbí se vám naše práce?
Podpořte nás darem zaslaným na bankovní účet, využít můžete QR kód i dárcovský formulář.

Loni v listopadu jí – stejně jako ostatním dětským lékařům – dorazil dopis České vakcinologické společnosti. Její předseda Roman Chlíbek v dopisu pediatrům doporučuje, aby proticovidovými mRNA vakcínami očkovali své nejmenší pacienty – děti od 6 měsíců.

„V tom doporučení vůbec není napsané, z jakých analýz vedení České vakcinologické společnosti vychází. Není v něm zdůvodněné, proč bychom měli těmi vakcínami očkovat takto malé děti,“ zdůrazňuje doktorka Králová.

A dodává: „Neznáme dlouhodobé účinky těchto očkovacích látek, rizika. V tom doporučení nejsou ani uvedeny benefity, prospěšnost takového očkováni, nic. Přitom děti, jejich imunitní systém se s covidem vypořádává nejlépe – jako s běžnou virózou.“

Ještě s ostatními kolegy psala Králová Chlíbkovi. Žádali vysvětlení, z čeho pro své doporučení vycházel. Dosud nedostali odpověď.

Smutné podle dětské lékařky je, ze přestože jde o doporučení soukromoprávního spolku bez jakékoli odpovědnosti, většina pediatrů bere takové doporučení České vakcinologické společnosti za relevantní, závazné a skutečně pak rodičům vakcinaci dětí doporučuje. „Většina z nás je zavalena prací, administrací a nemá čas zjišťovat, zda je takové doporučení správné a pro děti prospěšné”, upozorňuje Králová.

Redakce online magazínu inFakta.cz se také snažila získat vyjádření předsedy České vakcinologické společnosti, telefon nezvedl a na textové zprávy nezareagoval.

Doporučením šéfa vakcinologů Chlíbka se řídí také ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09). Jak už inFakta.cz informovala, byl to právě on, kdo v kauze nepovolených třetích dávek vakcín Pfizer/BionTech pro děti 12+ lobboval za jejich schválení a vpuštění mezi veřejnost. Ukazují to zápisy centrálního řídícího týmu, které před veřejností chtělo ministerstvo utajit.

Regulátor bezpečnosti Státní ústav pro kontrolu léčiv totiž boostery dětem nedoporučil, protože neexistují data o jejich prospěšnosti a bezpečnosti. Přesto poté ministr zdravotnictví Válek osobně nařídil svým úředníkům, aby vypracovali mimořádné opatření a vakcinaci dětí 12+ byly nakonec loni v lednu oficiálně ministrem zdravotnictví povoleny.

Podpořit inFakta.cz

LÍBÍ SE VÁM NAŠE PRÁCE?
Podpořte nás darem zaslaným na bankovní účet, využít můžete QR kód i dárcovský formulář.
Investigativní reportérka